Tarihi Siyavuşpaşa Köşkü Sanatevi Olacak

Tarihi Siyavuşpaşa Köşkü Sanatevi Olacak

Resim sergileri, klasik müzik ve şiir dinletileri yapılacak.

13 Temmuz 2019 - 03:11

İstanbul Bahçelievler’de uzun yıllar atıl durumda kalan ve sekiz yıl süren titiz proje aşamasının ardından iki yıl önce başlayan restorasyonu tamamlanan 4,5 asırlık Sivayuspaşa Köşkü, eski ihtişamına kavuştu. Bahçelievler’deki en bilinen tarihi yapı olan Köşk, sanat galerisi ve butik sanat atölyesi olarak faaliyet gösterecek.

İstanbul Bahçelievler’de bulunan ve 1571 yılında Mimar Sinan tarafından yapıldığı tahmin edilen Sivayuşpaşa Köşkü, 2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Bahçelievler Belediyesine tahsis edildi ve bakımsızlığı nedeniyle de restore edilmesine karar verildi. 2008'den itibaren başlayan süreçte, restore edileceği 2009 yılında açıklansa da, proje aşaması sürecinde 8 yıl boyunca atıl durumda bekletilen tarihi yapı uyuşturucu ve tinercilerin yuvası haline döndü. Aslına uygun projesi Bahçelievler Belediyesi tarafından hazırlan Köşkün restorasyonuna 2016 yılında başlandı. Geçtiğimiz aylarda İstanbul Valiliğince restorasyonu tamamlanarak tamamen Bahçelievler Belediyesine devredilen Siyavuşpaşa Köşkü, önümüzdeki günlerde sanat galerisi ve atölyesi olarak hizmete açılacak.

“Tarihimize sahip çıkalım”

Restorasyon sonrası Köşkün yeni işlevi hakkında açıklama yapan Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, “Ülkemizde tarihi yapıları ne yazık ki hak ettiği kadar korumuyor ve önemsemiyoruz. Ya duvarlarına yazılar yazıyor, ya sağına soluna tarihi dokusunu bozacak başka bir şey inşa ediyor, ya da restorasyonu yapılırken aslından çok farklı bir yapı ortaya çıkarabiliyoruz.  İstanbul'daki bilinen ünlü tarihi köşkler arasında da yer alan ve ilçemizin simgelerinden olan Sivayuşpaşa Köşkü’nün önceki hali içler acısıydı. Bu görüntüler ne tarihimize ne de bize yakışıyordu. Millet olarak tarihimize sahip çıkmamız gerekiyor. Yaklaşık 10 yıl devam eden süreç sonrasında kaderine terk edilen köşkümüzü aslına uygun proje hazırlayarak restore edilmesini sağladık. 448 Yıllık Tarihi Köşkü, önümüzdeki günlerde butik sanat atölyesi olarak halkın hizmetine açmayı planlıyoruz. Tarihi bir yapı olduğu için dokusuna uygun çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Resim sergileri, klasik müzik ve şiir dinletileri yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MADEF Sultangazi'de Malatyalıları Buluşturdu
MADEF Sultangazi'de Malatyalıları Buluşturdu
Bağcılar'da Malatyalılar İftar'da Buluştu
Bağcılar'da Malatyalılar İftar'da Buluştu