Cihan Dündar Kaza Sonucu Tazminat Hakkını Anlattı

Cihan Dündar Kaza Sonucu Tazminat Hakkını Anlattı

Gül Hasar Yönetim ve Danışmanlık Şirketinin Marmara Bölge Koordinatörü Cihan Dündar, Kazazedelerin haklarından tutunda bir çok tazminat hakkını posta34.com'a anlattı.

15 Ocak 2019 - 10:30 - Güncelleme: 17 Nisan 2019 - 20:34

Şirketin İstanbul Beylikdüzü'nde bulunan ofisinde bizi ağırlayan Gül Hasar Yönetim ve Danışmanlık Şirketi'nin Marmara Bölge Koordinatörü Cihan Dündar, şirketlerinin tam olarak hangi hizmetler verdiğini ve bir çok bilinmeyeni röportajımızda yanıtladı. Malatya Pütürgeli olan Cihan Dündar kahvelerimizi söylüyor ve röportajımıza başlıyoruz. 

Öncelikle Firmanız hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

Şirketimizin Genel Merkezi İstanbul’da bulunuyor. 81 İlde şubemiz ve 400 üzerinde çalışanımız bulunmaktadır. Biz 50’ye yakın şubesi bulunan Marmara Bölgesinden sorumluyuz. Marmara Bölge Koordinatörlüğünü yaklaşık 12 yıldır başarıyla sürdürüyoruz.

Firmanız tam olarak ne hizmeti veriyor?

Öncelikle şunu belirteyim herhangi birinin Trafik Kazası geçirmesi durumunda vefat yada yaralı kalması durumunda tazminat almasını sağlayan ve kolaylaştıran bir hizmet veriyoruz. 2005 yılında oluşturan yönetmelikte sadece vefat için tazminat vardı. 2011 yılında oluşturulan yeni yönetmeliğe göre artık yaralanma içinde bu tazminatı alabiliyoruz. Kaza durumunda herhangi bir kırık, bedeni hasar oluşması durumunda bu tazminatın alınması mümkün.

Peki Kazazedenin tazminattan faydalanması için asgari bir süre var mıdır?

Tabi ki 8 aylık bir süreçten bahsedebiliriz. Çünkü zaten 6 aylık bir tedavi süreci var. Bu süreci bekliyoruz. Tedavi süreci bittikten sonra bu kazayı raporlandırıyoruz. Maluliyetini çıkarıp, meslekte kazanma gücüne ve özürlü durumuna bağlı olarak oranı hesaplıyoruz. Maaş bordrosuna göre gelir hesaplaması yapılıp gelir üzerinden bir puan belirleniyor. Tutarı tam olarak bu şekilde belirliyoruz. Örneğin kazazedemiz bir memur. Memur maaşı Asgari ücretin üstüdür. Haliyle alacağı tazminat daha yüksek oluyor. Hiçbir geliri olmayan bir kazazedenin alacağı tazminat tutarı asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

Kazazedenin size ulaşması ve ardından işleyen süreç hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kazazedemiz yada bir yakını bizi arıyor. Firmamız bir saha elamanını yönlendiriyor. Personelimiz kazazedenin ailesiyle görüşerek vekaleti alıyor. Vekaletimizde para çekme yetkisi olmadığı için bu tazminat direkt kazazedenin hesabına yatırılıyor. Ardından kazazede bize sözleşmemizdeki yüzdelik kısmı ödüyor. Kazaya bağlı olarak bu oran değişiklik gösteriyor.

Peki Kazaya uğrayan bir kimse neden size gelmeli kendisi alamıyor mu?

Şöyle izah edeyim. O süreçte ki yazışmalar, evraklar, raporlar o kadar incelikle takip edilip işleniyor ki, kazazede için ne kadar fazla tazminat alması gerekiyorsa onu sağlıyoruz. Kendisi gitse sigorta sembolik bir tutar öder gönderir. Örneğin kazazedemiz kendisi 10 Bin TL alabiliyorken biz bu tutarı 50 bin gibi bir rakamla kendisine kazandırıyoruz.

Geçmişe dönük yıllarda kaza geçiren bir kimse bu tazminatı alabiliyor mu?

Sürecin 8 yılı aşmamış olması gerekiyor. Aşmamışsa 6 aylık bir süreçte tazminatını alabiliyoruz.

Kaza anında bu tazminatı kimler hak edebiliyor?

Kazada kusur dağılımı yapıldıktan sonra diyelim %100 kusurlu ise şoför tazminat alamaz. Ama yolcu konumundaki herkes bu tazminattan faydalanabilir. Şayet %50 kusurlu ise oda tazminat alabiliyor. Ayrıca araç değer kaybı da alabiliyor.

Sektörünüzde rekabet varmı dır?

Rekabet var ama biz açık ara önde olduğumuz için rekabetten etkileniyoruz diyemem. En az bir 10 yıl uğraşmaları gerek ki bizimle rekabet edilebilsin. Çünkü bizim bünyemizde Adli tıp uzmanı var. Maluliyeti ve Aktüeli kendi bünyemizde hazırlıyoruz. 400 Çalışanımız var ve bizim şirketimizin kuruluşu 1997 dir.

Toplumu bu haklardan bilinçli görüyor musunuz?

Maalesef toplumda bu bilinç yeterince yok. Dijital ortamlardan tutun, medyanın hemen hemen her kısmıyla reklamlar bilgilendirmeler yapıyoruz.

En büyük hangi olayın dosyasına bakıyorsunuz?

Geçtiğimiz aylarda Tekirdağ Çorlu’daki tren kazasının dosyasına bakıyoruz. Kaza gününden itibaren hemen hemen herkesle görüştük. Süreci takip ettik. İlk davaları görüldü. Şuan Mahkeme bunlar için muayene raporu tarihi verecek. Bunlar gidip muayenesini yaptıktan sonra 2019 yılının Şubat ayında bu tazminatlar tahsil edilecek. Biz bu kazada mağdur olanların sonuna kadar haklarını savunup gerekli tazminatları almalarını sağlayacağız. İhmaldir bu kaza ayrıca herhangi bir afetlik durum değildir. 

Kazada ölen bir kimse ne kadar tazminat alabiliyor?

Bu olayı yaşla örneklemek mümkün. Atıyorum 70 yaşında birinin kazada ölmesi durumunda tazminat tutarı düşük oluyor. Yaş haddinden ötürü bu rakam düşük çıkıyor. Ama daha genç biriyse atıyorum 30 yaşında ve iki çocuğu var bu poliçe tutarının tamamını alabiliyor. Özetlemek gerekirse bu rakamı 50 bin ile 368 bin TL alabiliyor. 2005 yılından bu yana kazada vefat için tazminat alamayan herkes bu tazminatı alabiliyor. Yaralanmada 2011 yılından sonraki kazazedeler tazminat hak edebiliyor.

Sektörünüzde suistimal var mıdır. Herkese güvenilebilir mi?

Var tabi ki olmaz olur mu? Biz kazazedeyi uyarıyoruz. Vekaletinizi verirken cv istesinler geçmişine baksınlar araştırsınlar iyice. Her önüne gelene inanmamaları konusunda uyarıyoruz. Bizim şirkette para çekme yetkisi yok. Sadece vekaletini işlem için alıyoruz. Ödeme tamamen kazazedeye yatırılıyor.

Cihan Dündar Kimdir?

1982 yılında Malatya Pütürge İlçesine bağlı Şükan köyünde doğdum. İlkokulu Pütürge’de, Orta Okul ve Lise ve Üniversite Eğitimimi İstanbul’da tamamladım. 1993 yılında İstanbul’a geldim. Eğitimin ardından 2006 yılına kadar ki süreçte Tekstil ve Pazarlama alanında uğraştım. 2006 yılında Gül Hasar Marmara Bölge Koordinatörü olarak hala faal olarak sürdüğüm bu işle uğraşıyorum. Evli ve bir çocuk babasıyım.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beykoz Köy Pazarı Kapılarını Açtı
Beykoz Köy Pazarı Kapılarını Açtı
Keskin, Hibe İçin Teşekkür Etti
Keskin, Hibe İçin Teşekkür Etti